Zažít město jinak

Zažít město jinak

Na Praze 1 stále žije spousta Čechů, Airbnb navzdory Václavské náměstí poprvé „zažije město jinak“

 Už tuto sobotu se Václavské náměstí otevře aktivitám, které tu obvykle provádět nelze. V rámci akce Zažít město jinak, která se na Václavském náměstí uskuteční poprvé, proběhne série koncertů, divadelních improvizací a tanečních vystoupení. Návštěvníci akce se budou moci zapojit do tvorby obří mandaly a v plánu je taky závod na kolech či jiných nemotorových dopravních prostředcích od hranice Prahy na Václavák. Pro nejmenší je připravena soutěž, díky které poznají zákoutí pražských pasáží. Akci organizuje Sdružení Nového Města pražského. Ps. Možná tu budou k vidění i kozy.

 „Stále slyšíme, že se centrum Prahy vylidňuje a turisté vytlačují místní starousedlíky. My se s tím ale nechceme smířit. Nechceme, aby Prahu postihl stejný osud chorvatského Dubrovníka. Jen v našem sdružení a mezi našimi přáteli jsou tisíce lidí, kteří v nejužším centru města stále žijí, pracují či studují a není jim jedno, jak to na Václavském náměstí a v celém centru Prahy vypadá. A Zažít město jinak je výtečná příležitost, jak se osobně poznat s dalšími,“ říká Jan Adámek, předseda Sdružení Nového Města pražského.

Zmíněný chorvatský Dubrovník je příkladem města, kde kvalita života v poledních letech výrazně klesá kvůli náporu turistů. Počet stálých obyvatel v historickém centru zde od roku 1991 poklesl o 77 % a radnice kvůli tomu plánuje drastická opatření, která mají počet turistů alespoň částečně omezit. V centru Prahy zatím není pokles obyvatel tak drastický, ale přesto varovný, o 31 % za stejné období.

Rok Praha (Praha 1) Dubrovník (historické centrum)
1991 42 510 5000
2017 29 586 -31 % 1157 -77 %

Program na Václavském náměstí bude probíhat v odpoledních hodinách, přibližně od 14 hodin až do soumraku. Většina aktivit proběhne ve středovém pruhu v horní polovině náměstí, na úrovni Opletalovy ulice. Kvůli pořádání akce nedojde na Václavském náměstí k žádným dopravním omezením.

Mezi hudebníky, kteří na Václaváku v sobotu zahrají, jsou například dívčí dua 20 minutes, TBee Gilrs nebo skvělá kubánská kapela Atarés. „Budeme mít k dispozici malé kryté pódium. Pokud se mezi místními usedlíky najde nějaký šikovný hudebník, může své umění předvést taky,“ říká Monika Vlková ze Sdružení Nového Města pražského, která má organizaci akce na starosti.

O taneční vystoupení se postarají například Centrum Tance Praha a taneční duo YUBOX. Divadelní improvizace předvede například skupina improvizačního divadla Poločas nápadu. Na památku na akci se návštěvníci budou moci vyfotit v uličním atelieru společnosti Cewe buď klasicky s pozadím nebo s kreativními rámečky.

„Zveme zejména Pražáky z Václaváku a okolí, z Josefova, z Poříčí, i ty z dolního konce Vinohradské nebo z Žitné a Ječné, zkrátka každého, kdo to má pět minut chůze od domu. Zastavte se v sobotu za námi – na kus řeči, poznat dobré lidi, poslechnout si fajnovou muziku, dát si něco na zub a třeba sklenku cideru k tomu. Zkrátka zažít Václavák jinak.“

Speciálním a netradičním hostem akce bude spolek „Kozí pelíšek“. Ten nemá nic společného s děním v ulici Ve Smečkách a prostitucí vůbec, jak by si snad mohl někdo myslet. Naopak provozuje útulek pro hendikepované, nechtěné a staré kozy a vyrábí přírodní mýdla s kozím mlékem nebo konopné balzámy vhodné na léčbu ekzémů či lupénky. Zažít město jinak je pro tento spolek příležitost představit svoji činnost širší veřejnosti.

O Zažít město jinak

Zažít město jinak (ZMJ) jsou sousedské slavnosti, jejichž náplň vytvářejí sami obyvatelé daných lokalit. Jsou založené na principu společného sdílení veřejného prostoru, vzájemné výpomoci a dobrovolnickém nasazení místních organizátorů a mnoha dalších subjektů. Jsou otevřené všem věkovým a zájmovým kategoriím. Na slavnostech dostanou hlavní prostor místní obyvatelé, jejich nápady, um, dílny, hry, ale také místní podniky a organizace, kapely, divadelní soubory apod. Slavnosti se každoročně konají vždy třetí víkend v září (letos v sobotu 16. 9.).

Historie

ZavřítPředchozíNásledující