Blíží se další ročník Václavských Vánoc! I letos pomohou a pobaví.

Blíží se další ročník Václavských Vánoc! I letos pomohou a pobaví.

Zastavit se, sejít se s rodinou a přáteli, podpořit neziskové organizace nebo si prostě jen vychutnat svařák v magické vánoční atmosféře Václavského náměstí. Tak přesně tuto možnost budou mít od 24. listopadu 2023 až do 4. ledna 2024 obyvatelé metropole díky v pořadí již 14. ročníku Václavských Vánoc i letos. Návštěvníci centra města se jako již tradičně mohou těšit i na pestrou paletu hudebních vystoupení, Štědrovečerní bohoslužbu, Betlémské světlo nebo slavnostní zahájení s oblíbeným rozsvěcením stromku. A právě slavnostní zahájení proběhne za účasti starostky Terezie Radoměřské a místostarosty Davida Bodečka v pondělí 27. listopadu od 16 hodin v horní části Václaváku. 

Ani tento rok se nic nezmění na tom, že hlavním posláním Václavských Vánoc je pomoc druhým. Koupí řemeslných dárků mohou návštěvníci trhů prostřednictvím charitativního projektu „Podpoř dobro“ pomoci neziskovým organizacím, které se během více než měsíce představí ve stáncích v horní části Václavského náměstí. „Právě pomoc druhým je pro nás během Václavských Vánoc mimořádně důležitá. Proto nás velmi těší zájem neziskových organizací o prezentaci a prodej svých krásných produktů a jsme moc pyšní na to, že se nám za dobu pořádání tradičních trhů na Václaváku podařilo vybrat na dobrou věc již více než 3,1 milionů korun,“ říká na úvod k letošnímu ročníku Václavských Vánoc Monika Vlková, projektová manažerka Sdružení Nového Města pražského, které vánoční trhy na Václavském náměstí pořádá. „Bylo by skvělé, kdyby se nám podařilo přiblížit rekordnímu výtěžku z roku 2021, který činil 382 441 Kč,“ tlumočí přání pořadatele Vlková.

Jedním rekordem se ale letošní ročník může pochlubit už nyní. A týká se právě počtu neziskových organizací, kterých bude celkem 13. Z minulých ročníků si již Pražané mohou pamatovat chráněnou dílnu Inspirace pro život, Klub ŽAP, neziskovou organizaci PROSAZ nebo třeba chráněnou dílnu Řásnovka. K známým jménům letos navíc přibývají i chráněná pracoviště Tichý svět, Okamžik, Léčivé tlapky, Česká unie neslyšících, Anděl strážný, Koloběh, Srdce lidem a Slovo 21. Stánky neziskovek budou otevřeny od 10:00 do 20:00 a stánky s občerstvením ještě o dvě hodiny déle. A právě ani v oblasti občerstvení nebudou lidé ochuzeni o bohatý výběr gastronomických pochoutek a lahodných nápojů. Po úspěšném loňském pilotním projektu redukují trhy díky společnosti Cateringarden a jejímu vratnému systému zátěž na životní prostředí. „Vratné kelímky i jídelní inventář ke konzumaci zakoupeného občerstvení jsou připraveny a stejně jako loni se budou každý den odvážet k umytí,“ zdůrazňuje jednatel firmy Karel Chotek.

A hudební doprovod? I v něm bystré oko pravidelného návštěvníka zaregistruje osvědčená jména přispívající k vytvoření skvělé vánoční nálady. Jen namátkou je možné jmenovat třeba oblíbené The Brownies či Pražský rock&popový band SO FINE v čele s liverpoolským zpěvákem Gedem Maloneym. Ty v rámci nabitého programu doplní svými vystoupeními i dětské sbory a skupiny, namátkou třeba sboreček školy sv. Augustina, Dětská studia Čmelda, CUKR ze ZŠ Curieových, družina ZŠ Vodičkova, Masakrózní hustec, chlapecký sbor Bruncvík, Rolnička Praha či sbor Wings. No a nebyly by to Václavské Vánoce bez tradiční mikulášské nadílky, oblíbeného Betlémského světla či Štědrovečerní bohoslužby pod širým nebem v podání faráře Filipa Jana Rathouského z Řádu menších bratří Františkánů, která nebude chybět ani letos. „Ti, kteří si najdou čas na návštěvu Václavského náměstí rozhodně nebudou litovat. Během náročných příprav jsme udělali maximum pro to, aby zde každý našel, co v předvánočním shonu zrovna potřebuje – ať už jde o tolik potřebný oddych, nákup dárků či prostor pro setkání s rodinou, přáteli či obchodními partnery v příjemné atmosféře,“ zve na tradiční vánoční trhy předseda Sdružení Nového Města pražského Jan Kotrbáček. „Já osobně se moc těším i na Štědrovečerní rozdávání polévky, které k Václavským Vánocům již neodmyslitelné patří,“ uzavírá Kotrbáček.

Václavské Vánoce probíhají od 24. listopadu 2023 do 7. ledna 2024 za přispění Městské části Praha 1 a Magistrátu hlavního města Prahy. Více informací a aktuální program je k dispozici na Facebookové a Instagramové stránce „Václavské náměstí“.

Program trhů a všechny důležité informace naleznete na sociálních sítích Sdružení Nového Města pražského (FB a IG Václavské náměstí)

Těšíme se na vás!

Historie

ZavřítPředchozíNásledující