Václavské Vánoce 2017

Václavské Vánoce 2017

Václavské Vánoce 2017

Vánoční trhy nejen pro Pražany

 Máte chuť na skvělý svařák, vynikající fairtrade nebo bio kávu třeba z Nepálu či Austrálie, pustit si na vodu svou vánoční skořápku se svíčkou, ohřát se u otevřeného ohně, podpořit neziskovky jako Světluška, chráněná dílna Dívčí katolické školy nebo Komunitní centrum farní charity Praha 1 pro ženy v ohrožení zastavit se a poslechnout si trubače s jejich koledami, kubánskou kapelu, rockový band, dětské sbory s koledami nebo prostě potřebujete koupit nějaký pěkný řemeslný či jedlý dárek?

Zveme Vás i s Vaší rodinou, známými, kamarády či kolegy z práce k návštěvě již tradičních vánočních trhů, které se konají sedmým rokem v horní části Václavského náměstí pod názvem Václavské Vánoce, v termínu 24. 11. 2017 – 7. 1. 2018.

Slavnostní zahájení vánočních trhů a rozsvícení vánočního stromu proběhne v pondělí 27. 11. od 16,30 za účasti starosty Oldřicha Lomeckého, místostarosty Daniel Hodka, předsedy našeho spolku Jana Adámka a ředitele Nadačního fondu Světluška Přemysla Filipa. K adventní náladě zahraje Podřipský žesťový kvintet následovaný kapelou The Brownies.

Tato akce nabízí nejen Pražanům tradiční vánoční atmosféru na tradičním místě s nabídkou řemeslných dárků z české výroby, občerstvením, kulturním programem a zejména možností zastavit se ve shonu a zapomenout na chvilku na starosti běžného dne. I letos je na trhu velká dřevěná vana, ve které si nejen děti mohou pustit svou vánoční skořápku se svíčkou, naopak klasikou je vyfotit se u krásného malovaného betlému z topolového dřeva.

Pro velký úspěch pokračujeme s projektem Křišťál pro Světlušku, kterým můžete podpořit nevidomé. Ve stánku Světlušky se prodávají ozdoby, které vyrobili lidé s těžkým zrakovým handicapem. Kromě skleněných ověsů z českého křišťálu se letos můžete těšit na ručně vyrobené náramky, drátovaná srdíčka s korálky, korálkové vánoční retro ozdoby a další dekorace. K zakoupenému výrobku dostáváte další zdarma, který zavěsíte na speciální strom vedle stánku, čímž zdobíte pražské náměstí pro sebe i pro ostatní. Navíc si nevidomí tvůrci ozdobiček přichází během adventních trhů strom osahat, a tak hned poznají, jak se jejich výrobky lidem líbí. Za projektem Křišťál pro Světlušku stojí Nadační fond Českého rozhlasu, Nadace Preciosa a Pobytové rehabilitační a rekvalifikační středisko pro nevidomé Dědina o.p.s.

„Přijďte si užít tu pravou vánoční atmosféru a oceňte prosím práci umělců se zrakovým postižením. Získáte tak hezký dárek k Vánocům a ještě pomůžete se Světluškou rozsvítit svět nevidomých,“ zve ke stánku Světlušky Přemysl Filip, ředitel Nadačního fondu Českého rozhlasu, který projekt organizuje.

Letošní novinkou je rozšíření trhů o jeden další stánek pro charitativní účely a vystřídají se v něm v předvánočním období hned dva projekty. V době od 24/11 do 7/12 je to Farní charita Praha 1 s chráněnou dílnou, která zaměstnává ženy bez domova a v době od 8/12 do 22/12 to bude chráněná dílna Inspirace pro život, kterou zřizuje pro své klientky Dívčí katolická střední škola.

 Chráněná dílna – Farní charita Praha 1 – Nové Město
Ve stánku můžete nakoupit vánoční dárky pro své blízké a podpořit tak finančně ženy bez domova, které výrobky zhotovily. Obdarujete tak nejen své blízké, ale rovněž naše klientky a pomůžete jim ve znovu začlenění do společnosti. Těšit se můžete na dřevěné výrobky, vánoční přáníčka, svíčky a šperky.

Chráněná dílna Inspirace pro život

Ve stánku chráněné dílny pro mladé ženy se středně těžkým, často kombinovaným postižením, kterou zřizuje Dívčí katolická střední škola v Praze v Platnéřské ulici si můžete zakoupit výrobky klientek dílny a školy (podíl jejich práce na jednotlivých výrobcích je 60 – 90%) a podpořit tak chod chráněné dílny v příštím roce a věnujete jim navíc radost pod stromeček.

I pro letošek je připraven rozmanitý kulturní program, 6. 12.,  12. 12. a 20. 12. jsou připraveny bloky vystoupení dětských sborů a skupin z pražských mateřských, základních a uměleckých škol, které bude moderovat Lucie Pernetová z divadla ABC.

Samozřejmě, že na trhy zavítá 5.12. od 17,00 také Mikuláš s Andělem a čerty, kteří budou děti obdarovávat sladkými balíčky.

V rámci hudebního programu vystoupí také tradičně nevidomí umělci Petra Dienerová, Jožka Budzák a Pěvecký sbor školy Jaroslava Ježka s Pěveckým sborem ZŠ pro zrakově postižené Náměstí Míru, kteří zahrají a zazpívají nejen pro Světlušku dále pak trubači z Podřipského žesťového kvintetu, rock&popová kapela SO FINE, latino band Atarés, The Brownies a jako každý rok pro Václavské Vánoce také zazpívají herci divadla ABC.

Od 17.12. je také možné si přijít pro plamínek Betlémského světla.  

 Na Štědrý den proběhne tradičně od 22:00 Štědrovečerní bohoslužba pod širým nebem se zpíváním koled, kterou bude provázet farář Filip Jan Rathouský z Řádu menších bratří Františkánů.

 

Historie

ZavřítPředchozíNásledující