VáclavART – SOCHY NA VÁCLAVÁKU 4. 9. – 1. 10. 2018

VáclavART – SOCHY NA VÁCLAVÁKU 4. 9. – 1. 10. 2018

Václavák opět zaplní sochy od talentovaných mladých tvůrců

Začíná 2. ročník výstavy VáclavART

Václavské náměstí se na 4 týdny (od 4. září do 1. října 2018) zaplní sochami. K vidění bude 20 děl od 10 mladých tvůrců, studentů i absolventů, zejména z ateliéru sochařství Lukáše Rittsteina pražské Akademie výtvarných umění (AVU). Cílem výstavy VáclavART (Václavák + ART) je uvést nové umění do veřejného prostoru, oživit ho, provokovat a přinést nové impulsy do diskuse o budoucí podobě Václavského náměstí. Výstavu pořádá Sdružení Nového Města pražského.

„Od loňského roku se moc nezměnilo – na Václavském náměstí je stále jen jedna jediná samostatně stojící socha, a to navzdory politikům, kteří miliony korun na umění v ulicích stále jen slibují. Po loňském velkém úspěchu výstavy mladého umění jsme se proto rozhodli přijít s druhým ročníkem a dát mladým tvůrcům opět příležitost ukázat talent před širokou veřejností. Zda je mezi nimi nový Myslbek, to přijďte posoudit sami,“ říká Jan Adámek, předseda Sdružení Nového Města pražského.

Hlavní část výstavy proběhne ve středovém pruhu v horní polovině náměstí, některé sochy budou instalované také v módním domě Van Graf (Václavské náměstí 17) a v paláci The Forum (Jindřišská 3), blíže viz přiložená mapka.

Výstava VáclavART se letos koná již podruhé, a i letos jde o jednu z mála sochařských výstav, které se v Praze konají.

„Někde jsem zaslechl, že umění nám umožňuje prožívat život intenzivněji. U sochařství to tak rozhodně funguje …“ říká k výstavě Lukáš Rittstein, vedoucí sochařského ateliéru Akademie výtvarného umění v Praze.

„Na základě předchozích zkušeností s výstavami na Václavském náměstí očekáváme, že vystavené sochy si prohlédne až 30 tisíc návštěvníků. Vloni byly sochy zdaleka nejfotografovanějšími objekty na náměstí a lidé si při stylizaci fotek velmi vyhráli, bylo zajímavé pozorovat, jak umění takhle nablízko na lidi působí.“ potvrzuje Monika Vlková ze Sdružení Nového Města pražského. Na podobná čísla obvykle v Česku dosáhnou jen špičkové výstavy v Národní galerii či Muzeu Kampa.

Organizátoři plánují, že by další ročníky výstavy otevřeli také jiným typům umění, například video artu, graffiti nebo originálním uměleckým instalacím.

„Jak ukazují příklady z celého světa, pouliční umění obvykle zvyšuje kvalitu veřejného prostoru ve městech. Jsme proto otevřeni diskusi a spolupráci s umělci, veřejnou správou a dalšími lidmi, kterým není podoba Václavského náměstí lhostejná a chtějí se do její proměny aktivně zapojit. Lidé říkají, že na náměstí nechodí, protože jim tam není dobře a příjemně, a to přesně chceme změnit. Sochy jsou zajímavé, inspirativní, některé mystické. Václavské náměstí bude zase o trochu blíže lidem,“ říká Jan Adámek.

 

O výstavě

Výstava VáclavART se letos koná již podruhé. Představí se na ní 20 děl od 10 tvůrců zejména z ateliéru sochařství Lukáše Rittsteina pražské AVU. Hlavní část výstavy proběhne ve středovém pruhu v horní polovině náměstí, některé sochy budou instalované v módním domě Van Graf (Václavské náměstí 17) a v paláci The Forum (Jindřišská 3).

Více informací o výstavě na www.VaclavART.cz.

 

Historie

ZavřítPředchozíNásledující