Umělecké oživení centra města. Výstava VáclavART nabízí zajímavá díla mladých talentovaných i renomovaných umělců

Umělecké oživení centra města. Výstava VáclavART nabízí zajímavá díla mladých talentovaných i renomovaných umělců

Po roční odmlce si Pražané mohou v ulicích centra města opět prohlédnout výtvory mladých tvůrců v rámci uměleckého projektu, jehož cílem je uvést zajímavé umění do veřejného prostoru, oživit ho tím, provokovat a přinést nové impulzy do diskuze o budoucí podobě centrálních lokalit. Účelem venkovní expozice je mimo jiné i podpora začínajících umělců, kteří díky ní mají možnost prezentovat svou práci a talent. Letošní 5. ročník výstavy VáclavART byl zahájen vernisáží v prostoru ulice Na Příkopě v úterý 6. září od 17 hodin. Sochy, obrazy, reliéfy a kresby budou zdobit část budoucího Hradebního korza, konkrétně již zmíněnou ulici Na Příkopě v části pěší zóny od Václavského náměstí po ulici Panská až do 4. října. 

Hlavním pořadatelem výstavy je Sdružení Nového Města pražského, které je koordinátorem správy veřejného prostoru Václavského náměstí a jeho okolí. „K naší roli koordinátora patří kromě zvelebování prostředí centra města bezesporu i podpora umění,“ uvádí za organizátory výstavy Monika Vlková, projektová manažerka SNMP, které se svými aktivitami snaží o zlepšení úrovně života v centru prahy již od roku 2005. „A právě VáclavART je ideální platformou k tomu, jak spojit příjemné s užitečným. Výtvory nadějných umělců přispějí ke kultivaci prostředí a přilákají do centra města mnoho lidí, kteří venkovní expozici ocení a pevně věříme i zjistí, že umělecká díla opravdu nepatří jen do galerií“, dodává k expozici soch Vlková.

Součástí již pátého ročníku ambiciózního projektu bude celkem 44 uměleckých děl (13 soch a instalací, 30 obrazů, reliéfů a kreseb na dřevě) od 14 umělců pocházejících z Akademie výtvarných umění, ART & DESIGN INSTITUTU a pražské Vysoké školy uměleckoprůmyslové. Hlavní část výstavy proběhne v pravé části pěší zóny ulice Na Příkopě, další díla budou umístěna ve Františkánské zahradě, na Ovocném trhu a dále v pasáži Paláce Koruna, v módním domě VAN GRAAF, v paláci The Forum a v nákupní galerii Myslbek. Talentovanými autory, kteří letos dostali příležitost prezentovat svá díla, jsou například Eliška Astlová, Barbora Šemberová, Aneta Filipová, Dagmar Kropáčková Morová, Sabina Falcmanová či Adam Rada. Doplňují je i zkušenější kolegové, akademický malíř Roman Franta nebo fotografka Nikola Činčurová.

„Letošní ročník výstavy VáclavART je propojen tématem Po-Zastavení. Odkazuje na nepatrné pozastavení či na zastavení se po delší časový úsek na běžně rušném místě. Upozorňuje na místa nabývající na významu svými minulými událostmi a dalšími okamžiky, jež se zapsaly do naší historie,“ říká kurátorka inovativní venkovní expozice VáclavART a pedagožka dějin umění na vysoké škole ART & DESIGN INSTITUT Veronika Králíčková. „Výstava VáclavART přivádí diváka na méně i více exponovaná místa veřejného prostoru centra Prahy. Návštěvníka nabádá hledat nové cesty napříč legendárními pasážemi a obchodními domy,“ dodává. Prezentovaná díla podle ní fungují jak jednotlivě, tak i jako celek. Výstavou lze procházet různými směry a na jednotlivé exponáty je možné nahlížet v různých spojeních a hledat tak nové souvislosti mezi uměleckými díly.

Historie

ZavřítPředchozíNásledující