Předvolební debata s kandidáty na starostu MČ Praha 1

Předvolební debata s kandidáty na starostu MČ Praha 1

Předvolební debata s kandidáty na starostu MČ Praha 1

Dne 24. 9. 2018 jsme pořádali nezávislou předvolební debatu s kandidáty na starostu. V Hotelu Jalta se tak sešla široká veřejnost a 8 kandidátů demokratických stran.

Pozvali jsme – TOP 09, ODS, Praha sobě, ANO 2011, Zelená pro jedničku, Česká pirátská strana, ČSSD, Starostové a nezávislí, KDU – ČSL, Iniciativa Občanů – MY, CO TADY ŽIJEME s podporou LES.

 

Hlavní témata byla:

1) Vybydlování centra města a problematika s tím spojená

2) Hluk a rušení nočního klidu

3) Komunikace s místními politiky

 

Akci moderoval Jan Adámek a Karel Doubek – členové výboru spolku.

 

V rámci diskuze byly zaznamenány veškeré dotazy z publika. Zde je jejich výčet:

Zodpovězené v rámci debaty
1) Pokud budete regulovat sdílenou ekonomiku, co bude s těmi byty – kdy do nich půjde bydlet a proč? Není regulace sdílené ekonomiky omezování podnikání/svobody v mém bytě? Samozřejmě pokud platím všechny poplatky a daně?
2) Jak zajistit klidný spánek v bytě s okny do ulice, kde každé ráno včetně soboty a neděli zajíždí svoz odpadu mezi 4. a 5. hodinou ranní, plus prádelny sousedního, nedávno vybudovaného hotelu z původně činžovního domu.
3) Nízko emisní zóna v rámci Pražské památkové rezervace – byli byste pro? S tím souvisí vytěsnění znečišťujících typů podnikání – zapáchající a hlučné repliky historických aut, autobusy apod., které vjíždí do úzkých ulic centra.
4) S rušením (nejen) nočního klidu souvisí zákaz kouření v restauračních zařízeních. Prosadili byste vyhlášku povolující oddělené kuřácké části v zařízeních, která jsou v rezidenčních částech a neposkytují stravování – krom brambůrků apod?
5) Rada by som sa spytala ohladom buducej strategie pre Jungmannova nám. Resp. prilahlých ulíc, pokial nějaká existuje.
6) Není náhodou lídrem ODS paní Špačková?
7) Hluk a rušení nočního klidu: Proč není MČ schopna zajistit dodržování hlukových limitů alespoň v nebytových prostorách, které pronajímá – viz černý provoz hospody v Dlouhé 14 do 2-3 hodny ranní v nezkolaudovaném prostoru (původně kuchyň).

Nezodpovězené dotazy adresné

1) Pane Lomecký, co byste dělal jinak, pokud byste se dostal znovu do role starosty Prahy 1. Vadí Vám Piráti?
2) Pane Čižinský, jaký je Váš názor na privatizaci bytového fondu? Budete v ní pokračovat nebo privatizaci zastavíte jako Váš bratr v Praze 7?
3) Hodně kritizujete současné vedení radnice, ale ne všichni nabízíte řešení, konkrétně myslím pana Hejmu, ale samozřejmě se to týká i dalších politických subjektů. Nebylo by na čase přestat kritizovat a raději začít nabízet řešení?
4) K ČSSD – co znamená heslo přitvrdit?
5) K ODS – pí. Špačková říká, jak ODS ví, co s pub crowlingem a doteď to ODS nevědělo? Jak tedy na to?
6) Jak ANO zařídí, že se nebudou lidé stěhovat z Prahy 1?
7) Na pana Procházku – Nevadí Vám Kleslová a Jermanová Pokorná – tedy jejich kauzy? Když ANO tvrdí, že bojuje proti korupci….
8) Dotaz na pana Lomeckého – V MF Dnes jste řekl, že řešením veřejno pořádkové situace v Praze 1 by bylo i zvýšení cen alkoholu. Můžete nám k tomu něco říct?
9) Na pana Lomeckého – jak vysvětlíte občanům pronajímání krámů (např. Pařížská) za ¼ ceny v místě obvyklé!?! Jste si jist, že konáte s péčí řádného hospodáře?
10) Dotaz na pana Hodka – Dne 28/4 2014 jste osobně prosazoval projekt „Tržnice Dlouhá“ jako základní občanskou vybavenost. Dnes je v Dlouhé 14 dvoupatrová hospoda v nezkolaudovaném
prostoru a provozovna rybárny, obojí přepronajaté firmou Morgenstern za vyšší cenu, než je nájem MČ. Můžete SVJ pomoci a ukončit tuto lumpárnu?
11) Dotaz pro vládnoucí koalici – Co se Vám podle Vás nepodařilo?
Dotaz pro opozici – Co se podle Vás vládnoucí koalici povedlo?
12) Dotaz na Petra Kučeru – říkáte, že tramvaje na Václavském náměstí vrátí normální život na toto místo a vyřeší řadu nešvarů zaznamenaných v úvodním videu. Pane Kučero, byl jste někdy na křižovatce tramvají na Andělu, na Palmovce, apod? Proč tramvaje v těchto místech nepřinášejí normální život a Václaváku by jej přinést měly?
13) Dotaz na pana Hodka – Budete prosazovat omezení provozní doby podniků? Pokud ano, v jakém rozsahu? A máte nějaký plán na omezení prodeje alkoholu v MČ Praha 1 v určitých hodinách?
14) Dotaz na p. Hejmu – Když jste byl starostou Prahy 1 přihrával jste zakázky svému bratrovi – fakturovalo se přes 3 firmy. Pokud budete znovu zvolen starostou, budete si takto domů opět přihrávat peníze?

Nezodpovězené dotazy neadresné

15) Jak konkrétně chcete přimět turisty, aby nešli na pivo nebo na drink, ale do divadla či na výstavu.
16) Jak chcete zastavit vylidňování Prahy 1? Prosím konkrétně.
17) Dobrý den, vadí nám, jako občanům Nového Města svoz odpadu 4x týdně od firem v čase 24,00 hodin. Zejména v létě se nedá spát při otevřeném okně. Proč se nedodržuje noční klid?
18) Privatizace bytů na Praze 1 – budete podporovat dokončení procesu? Když ANO, tak do kdy. Pokud NE, tak proč?
19) Kdy a jak bude řešena privatizace bytů, které byly po 10 letech (1998-2008) vyřazeny z privatizace? Nájemníci 10 let mylně žili v domnění, že mají vyřešeno bydlení v Praze 1, kdy bydleli celý život. Máme se tak jako většina Prahy 1 vystěhovat?
20) Kontejnery na odpad jsou přeplněné. Co uděláte s nepořádkem okolo nich, zejména s tzv. podnikatelským odpadem?
21) Vybydlování centra, nelegální poskytování ubytovacích služeb: Proč úředníci MČ TOLERUJÍ poskytování ubytovacích služeb v BYTOVÝCH JEDNOTKÁCH, které NEJSOU pro tento účel KOLAUDOVÁNY, mají k dispozici sankce, které NEVYUŽÍVAJÍ!
22) Z jakého důvodu nejsou pozvání všichni kandidáti? Volební průzkum na Praze 1 neexistuje.
23) Vylidňování Prahy 1 – Podpora projektů developerů na úkor místních
– Nová změna ve stavebních předpisech – vypustilo se právo na oslunění bytů – postiženi by byli starousedlíci, které nyní mohou zastínit nové výškové budovy s exkluzivními byty s osluněnými terasami.
– Bytů je nadbytek a další se stále staví, ale jsou především pro spekulanty a bohaté investory
– Větší pravomoc Národnímu památkovému ústavu! Developeři často bourají historické funkční domy kvůli parcele na stavby megalomanských projektů. Pokud si to lidé v okolí nenajdou včas na webu Prahy 1, tak magistrát i stavební odbor Prahy 1 vše povolí.
24) Jak omezit vjezd aut do centra Prahy? Parkují na chodnících, omezují průchodnost, parkují ve vjezdech do domů atd. Strážníci to neřeší, i když jdou kolem.
25) Na webu Seznam TV byla 20/9 zveřejněna reportáž o prodeji drog v centru města, konkrétně v Dlouhé 14, kde si dealeři v provozovně hospody (pronájem MČ firmě Morgenstern) odkládají drogy do skrýší (viz videozáznam). Co s tím hodlá MČ dělat?
26) Co zamýšlíte s NNF? Chcete ji pronajmout či privatizovat? Jak zvednete její úroveň?
27) Jak budete řešit developerské plány na zastavění piazetty Miloše Formana a výstavby tzv. Marshmallownu za Anežským klášterem?
28) Jak podpoříte život starých lidí v Praze 1?
29) Blíží se Vánoční trhy a další veřejné akce Co uděláte pro lepší a estetičtější ochranu lidí, kteří tam přijdou?
30) Dotaz pro všechny – V případě Vaší účasti v koalici budete prosazovat zastoupení ve výborech a komisích – poradních orgánech zastupitelstva a rady dle poměrného zastoupení zastupitelů v zastupitelstvu, tj. dle získaných mandátů – ano nebo ne?
To stejné, a to v souvislosti s redakční radou? Ano nebo ne? Aby to nebylo jako nyní – žádný zástupce opozice!
31) Jak chcete zajistit, aby se z Václavského náměstí stalo náměstí Pražanů pro procházky a korzování bezpečné a příjemné pro Pražany, namísto stavu, který je dnes, tedy místo setkávání narkomanů a prostitutek, místo bujení organizovaného pouličního zločinu.

Kandidátům byly otázky zaslány a do 5. 10. mají zaslat svá vyjádření. Odpovědi jednotlivých kandidátů uveřejníme po jejich obdržení.

Odpovědi pan Lomecký

Odpovědi pan Nazarský

Záznam debaty můžete zhlédnout zde:

 

 

Historie

ZavřítPředchozíNásledující