Václavské Vánoce vynesly chráněným dílnám rekordní částku

Václavské Vánoce vynesly chráněným dílnám rekordní částku

Skvělých 382 441 korun, tedy o patnáct tisíc korun víc než v dosud nejúspěšnějším roce 2019, získaly chráněné dílny neziskových organizací díky už dvanáctému ročníku Václavských Vánoc konaných v horní části Václavského náměstí.

„Jsme nadšení z toho, že okolí Václavského náměstí a centrum opět žije. Po dlouhých měsících života v městě duchů je na čase si opět připomenout, jak je ta naše Praha krásná. Cílem je jako každý rok vyvolat pomocí fotografie širší diskusi o aktuální podobě Václavského náměstí a jeho okolí. Fotka má, jako většina uměleckých děl, krásnou vlastnost v tom, že pro každého představuje něco jiného a každý si při pohledu na ni vybaví jinou vzpomínku. Často se pak skrze fotografie dozvíme i více než z běžné konverzace,” popisuje hlavní myšlenku Monika Vlková, která je organizátorkou soutěže i výstavy.

Prostřednictvím řemeslných stánků se návštěvníkům v rámci projektu „Podpoř dobro“ představilo celkem sedm neziskových organizací. Konkrétně se jednalo o Světlušku, chráněnou dílnu Inspirace, Klub ŽAP, projekt organizace BONA s názvem Jedna bedna, chráněnou dílnu Řásnovka, PROSAZ a Společnost DUHA. 

V celkovém součtu jsme za dobu pořádání Václavských Vánoc a s nimi souvisejícího projektu ´Podpoř dobro´ pomohli neziskovým organizacím získat celkem 2 755 132 korun. Z této částky máme opravdu velikou radost a ještě jednou děkujeme všem, kteří si na Václavské náměstí opakovaně nacházejí cestu,“ uvedla k rekordnímu ročníku projektová manažerka hlavního pořadatele akce Sdružení Nového Města pražského Monika Vlková.

Přestože i letošní ročník do jisté míry ovlivnily vládní restrikce, pořadatelům se podařilo v souladu s nimi uspořádat akci, která Pražanům i návštěvníkům hlavního města nabídla kromě magické vánoční atmosféry i možnost přispět na dobrou věc. A té lidé využili opravdu příkladně. Projekt „Podpoř dobro“ vynesl letos neziskovým organizacím rekordních 382 441 korun.

„Naše podpora této tradiční kulturní a charitativní akce byla správná a – což mě obzvlášť těší – pomohla řadě lidí, kteří mají díky práci v chráněných dílnách šanci na kvalitnější a smysluplnější život. Děkuji všem, kteří jste nás, pořadatele a lidi z dílen podpořili,“ vyzdvihl starosta Prahy 1 Petr Hejma. 

Praha 1 a Sdružení Nového Města pražského totiž čelily značnému tlaku, aby akci zrušily, přestože se jedná o kulturní akci a na ty se restrikce minulé vlády nevztahovaly.

Podporu od návštěvníků ocenila i Monika Vlková. „Co opravdu zahřeje u srdce je fakt, že i v době stále trvající koronavirové pandemie Pražané ukázali, že jim pomoc znevýhodněným není cizí, což se odráží ve vybrané sumě,“ dodala projektová manažerka Sdružení Nového Města pražského.

A spokojené jsou i samotné neziskové organizace. „Ačkoliv byl letošní ročník opět poznamenán vládními opatřeními, akce se opravdu velmi povedla. Vážíme si toho, že můžeme být součástí Václavských Vánoc, které pro nás kromě představení naší organizace a prodeje řemeslných výrobků znamenají i příjemný zážitek na krásném místě v centru Prahy. Pokud bude i příští advent možnost zapojit se do projektu ´Podpoř dobro´, nebudeme s naší účastí jakkoli váhat,“ doplnila Zuzana Černá z chráněné dílny Inspirace

Kromě neziskových organizací se během dvanáctého ročníku Václavských Vánoc představilo také množství kapel a pěveckých uskupení, které svými vystoupeními dotvářely příjemnou vánoční atmosféru. „Vážíme si pozvání na akci s tak dlouhou tradicí a už teď se těšíme na další ročník, který už, doufejme, proběhne bez jakýchkoli restrikcí a omezení,“ uzavřel za školní kapelu Masakrózní hustec ze ZŠ Vodičkova kapelník a učitel Radek Pilc.

Historie

ZavřítPředchozíNásledující