Václavské Vánoce 2019

Václavské Vánoce 2019

Máte chuť na skvělý svařák, vynikající fairtrade či bio kávu třeba z Nepálu, Austrálie, Guatemaly nebo Hondurasu, podpořit neziskovky jako Světluška, chráněná dílna Dívčí katolické školy nebo Komunitní centrum farní charity Praha 1 pro ženy v ohrožení, Život 90 nebo chráněnou keramickou dílnu Řásnovka, zastavit se a poslechnout si trubače s jejich koledami, kubánskou kapelu, rockový band, dětské sbory s koledami nebo prostě potřebujete koupit nějaký pěkný řemeslný či jedlý dárek?

Tradiční místo v horní části náměstí se převlékne do vánoční atmosféry s širokou nabídkou řemeslných dárků, podporou neziskových organizací, občerstvením a zajímavým kulturním programem. Zejména pak nabídne možnost zastavit se ve shonu běžných dní a vychutnat předvánoční atmosféru v samém centru Prahy.

Vánoční trhy v horní části Václavského náměstí přivítají své první návštěvníky 29. listopadu. Ukončeny budou pak 6. ledna roku nového.

  1. prosince od 16,30 proběhne slavnostní zahájení vánočních trhů za účasti představitelů městské části Praha 1, vedení neziskových organizací, to vše samozřejmě s hudbou a krájením vánočního koláče.

Václavské Vánoce podpoří i letos „dobro“, prostor zde již tradičně dostanou neziskové organizace hlavně z Prahy 1 a jejich stánky, jen jejich počet se rozšířil na celkem 5 neziskovek.

O letošních adventních trzích si budete moci koupit výrobky a dárky od nevidomých ze Světlušky, od děvčat z chráněné dílny Inspirace pro život, od žen bez domova z komunitního centra Farní charita Praha 1, od seniorů ze Života 90 nebo z chráněné keramické dílny Řásnovka.

Pořadatelem Václavských Vánoc je již podeváté Sdružení Nového Města pražského. Vyvíjí aktivity směřující ke kultivaci a rozvoji centra Prahy a zejména Václavského náměstí a jeho okolí jako klíčového veřejného prostoru naší země.

„V době rozjímání, zastavení se a obdarovávání, považujeme podporu těch, kteří nemohou zcela běžně vykonávat veškeré činnosti, jako jiní lidé, za více než důležité,“ uvádí Monika Vlková, projektová manažerka Sdružení Nového Města pražského. „Ve stánku Světlušky si může každý, kdo chce podpořit dobro, zakoupit originální designové ozdoby a šperky od Marie Poláčkové z ko-ra-le, vyrobené z českého skla a ozdobného drátu, které jsou ručně kompletované nevidomými v Pobytovém a rehabilitačním středisku Dědina. Větší ozdoby rozzáří Váš vánoční stromeček, menší poslouží jako krásný šperk pro Vás či Vaše blízké. Nákupem přispějete do sbírky Světluška na pomoc nevidomým dětem a dospělým.  Nebo ve stánku chráněné dílny Inspirace pro život pro mladé ženy se středně těžkým, často kombinovaným postižením, kterou zřizuje Dívčí katolická střední škola v Praze, si budete moci zakoupit si výrobky klientek dílny a školy, a podpořit tak chod chráněné dílny v příštím roce. Ve stánku Farní charity Praha 1 můžete nakoupit vánoční dárky pro své blízké a podpořit tak finančně ženy bez domova, které výrobky zhotovily. Pomůžete jim ve znovu začlenění do společnosti. Klientky na trzích samy prodávají. Je to pro ně nedocenitelná zkušenost pracovní terapie. Život 90 – komunitní, sociální a poradenské centrum pro seniory pak nabídne k prodeji výrobky, které vzešly z práce a činností seniorů z jejich centra.  Bude se jednat například o prodej adventních věnců, které budou vyrábět ve spolupráci s květinovou designérkou, dále o pletené čelenky od jejich babiček, malované plecháčky či malované plátěné tašky. Chráněná keramická dílna Řásnovka, kterou provozuje Zuzana Nešporová, vystudovaná keramička, sama v invalidním důchodu, nabídne keramické výrobky, krásné vánoční dekorace, ozdoby a drobné dárky,“ dodává Monika Vlková.

Kulturní doprovodný program v rámci vánočních trhů je velice bohatý. Téměř obden je plánováno hudební vystoupení.

Na podiu ve spodní části trhů se kromě dětských sborů a skupin od mateřských přes základní školy nejen z Prahy 1 a vystoupení nevidomých umělců, představí také oblíbené profesionální kapely jako The Brownies, latino band Atarés, buskerky TbeeGirls nebo pražský rock & popový band SO FINE v čele s liverpoolským zpěvákem Gedem Maloneym nebo vánočně ladění trubači z Podřipského žesťového kvintetu.

Na 5. prosince je připravena MIKULÁŠSKÁ NADÍLKA, tradiční trio Mikuláš s Andělem a čerty budou děti obdarovávat sladkými balíčky, od neděle 15. prosince až do Štědrého dne si na trhy můžete přijít pro plamínek BÉTLÉMSKÉHO SVĚTLA a na Štědrý večer proběhne jako obvykle ŠTEDROVEČERNÍ BOHOSLUŽBA POD ŠIRÝM NEBEM se zpíváním koled, kterou bude provázet farář Filip Jan Rathouský z Řádu menších bratří Františkánů.

 

Otevírací doba

stánky s řemesly – denně 10,00 – 20,00,

stánky s občerstvením – denně 10,00 – 22,00.

Historie

ZavřítPředchozíNásledující