Umělecká díla nadějných umělců opět oživí centrum města. Startuje šestý ročník projektu VáclavART!

Umělecká díla nadějných umělců opět oživí centrum města. Startuje šestý ročník projektu VáclavART!

Praha, 18. září 2023 – Uvést zajímavé umění mladých tvůrců do veřejného prostoru, oživit jej a přinést nové impulsy do diskuse o umění a podobě centrálních lokalit. Takový je cíl již šestého ročníku uměleckého projektu VáclavART, který od 19. září do 16. října nabídne Pražanům možnost prohlédnout si ve veřejných interiérech sochy, instalace, obrazy a kožené či textilní objekty. Hlavní změnou je letos umístění zmíněných výtvorů výhradně do veřejných interiérů. Hlavní část výstavy proběhne ve všech patrech módního domu VAN GRAAF a v pasáži Paláce Koruna. A právě pozdně secesní budova z počátku 20. století bude i dějištěm slavnostní vernisáže, kterou v úterý 19. září od 17 hodin letošní ročník započne.

Pořadatelem výstavy je Sdružení Nového Města pražského, které letos slaví své 18. narozeniny a současně je i koordinátorem správy veřejného prostoru Václavského náměstí a jeho okolí. „Umění do centra města prostě a jednoduše patří. Proto je pro nás jeho podpora nejen potěšením, ale i jedním ze stěžejních bodů naší pestré činnosti,“ uvádí za organizátory výstavy Monika Vlková, projektová manažerka SNMP, které mimo jiné aktuálně pořádá i 13. ročník oblíbené fotosoutěže Dvě tváře Prahy. „Projekt VáclavART představuje ideální možnost, jak ukázat zajímavá díla perspektivních umělců návštěvníkům centra metropole a zpříjemnit tak jejich návštěvu. Věříme, že propojení vkusné instalace a úžasné práce jednotlivých autorů v lidech vyvolá emoce a následnou diskuzi,“ dodává Vlková, která jedním dechem děkuje i městské části Praha 1, za jejíž podpory výstava vznikla.

A na co se mohou konkrétně Pražané tento rok těšit? Především na silné propojení vystavených soch, instalací a obrazů s přírodou, která je hlavním motivem letošního ročníku. Ta svým vlastním způsobem prostupuje celkem 25 uměleckých děl od osmi mladých umělců pocházejích z Akademie výtvarných umění, ART & DESIGN INSTITUTU a pražské Vysoké školy uměleckoprůmyslové. Jmenovitě své výtvory představí Eliška Astlová, Františka Benčaťová, Dagmar Kropáčová Morová, Nikola Emma Ryšavá, Sára Svobodová, Barbora Šemberová, Michal Čeloud Šembera a Antonie Zichová. Každý z osmi autorů tak svým osobitým stylem tvorby přispívá k oživení jednotlivých interiérů a k návratu křehkého, subtilního i monumentálního umění na Václavské náměstí. 

Prezentovaná díla skvěle fungují jak jednotlivě, tak i jako celek,“ objasňuje Monika Vlková, současně kurátorka letošního ročníku projektu VáclavART a dodává, že výstavou lze procházet různými směry a na jednotlivé exponáty je možné nahlížet v různých spojeních, hledat nové souvislosti mezi uměleckými díly a konfrontovat je se sebou samým a vlastním přístupem jak k umění, tak k přírodě. „Obrazy a objekty vystavené ve vitrínách Paláce Koruna se zaměřují na tématiku přírody v různých podobách jejího možného vnímání. Podobným způsobem je navržena i expozice v módním domě VAN GRAAF. Například vystavené sochy z cyklu Civilizovaní svou tělesností evokují úzké spojení s přírodou, někdy jsou jí dokonce doslova prorostlé,“ odkrývá podobu jednotlivých exponátů Vlková a doufá, že si cestu do centra metropole najde co možná nejvíce fanoušků současného umění.

Generálním partnerem projektu je i letos společnost vytrvale podporující mladé umění Lagardére Travel Retail. Dalšími věrnými partnery jsou Palác Koruna a Flow East.

Historie

ZavřítPředchozíNásledující