Kde si dávají Pražáci „rande“

Kde si dávají Pražáci „rande“

Dát si rande „u Koně“ neboli „pod ocasem“, je pražská tradice stará desítky let. Zjišťovali jsme, jestli obstojí i v současné době.

 

Nejoblíbenějším setkávacím místem v Praze je v současnosti náměstí Republiky (18,8 %). Západnímu břehu Vltavy pak dominuje Anděl (14,1 %). V letní sezóně a mezi mladými lidmi má značnou popularitu náplavka na Rašínově nábřeží (11,7 %). Tři z deseti Pražanů však stále volí jako nejlepší místo k setkání Václavské náměstí (31,5 %), a to zejména kvůli dobré dostupnosti metrem a velkému množství služeb na dosah. Václavské náměstí má v první desítce hned tři zástupce – tradiční místo u jezdecké sochy svatého Václava, na Můstku a na nároží Vodičkovy a Jindřišské ulice. Vyplývá to z aktuálního průzkumu, který si zadalo Sdružení Nového města pražského.

 

„Praha se rozvíjí a hezkých míst k setkání přibývá. Nicméně se potvrdilo, že Václavák je klasika. Bez ohledu na věk či počasí, mnoho lidí si sraz nebo rande dává právě tady – pod ocasem, dole na Zlatém kříži nebo u tramvaje. Ačkoliv v centru Prahy, na Václaváku se stále pohybuje plno Čechů,“ říká Jan Adámek, předseda Sdružení Nového Města pražského.

 

Kromě již zmíněných míst má silnou pozici také oblast Vinohrad (6 %), kde v posledních letech vyrostlo velké množství oblíbených barů a restaurací. Klíčovými místy, kde se lidé v této části města rádi setkávají, jsou náměstí Míru, náměstí Jiřího z Poděbrad a Flora.

 

Podobný trend lze vysledovat také v Karlíně (5,6 %) a na Letné (3,5 %). Oblast kolem metra Křižíkova či Letenského zámečku rovněž patří k oblíbeným místům setkání.

 

Naopak trochu za očekáváním zůstalo například Staroměstské náměstí (1,7 %). Lidé jej hojně navštěvují například během tradičních vánočních trhů, ale v celkovém hodnocení uzavírá první desítku.

 

Kde si dáváte v Praze „rande“? Jmenujte pouze jedno nejoblíbenější místo. (TOP 10 lokalit)
Náměstí Republiky 18,8 %
Václavské náměstí (u Koně) 15,9 %
Anděl 14,1 %
náplavka / Rašínovo nábřeží 11,7 % (výrazný podíl mladých do 29 let)
Václavské náměstí (Můstek) 8,5 %
Václavské náměstí (nároží Vodičkovy ulice) 7,2 %
Vinohrady v širším smyslu (zejména náměstí Míru, náměstí Jiřího z Poděbrad a Flora) 6 %
Karlín v širším smyslu (zejména okolí metra Křižíkova) 5,6 %
Letná v širším smyslu (zejména okolí Letenského zámečku) 3,5 %
Staroměstské náměstí 1,7 %

Hlavní roli hraje doprava, dostupnost služeb a bezpečnost

Průzkum dále zjišťoval, jaké faktory mají největší vliv na výběr místa, kde se setkat.

 

Václavskému náměstí nejvíc nahrává skvělá dopravní dostupnost pomocí metra i tramvají (36,4 %) a také velké množství obchodů (16,9 %), restaurací a služeb (17,1 %) v pěší vzdálenosti. Svoji roli ale hraje i tradice (14,2 %).

 

Rozhodujícím negativním faktorem je pouliční kriminalita, celkový pocit bezpečí (26,9 %). „Václavské náměstí je mnohem bezpečnější místo, než jakou má pověst nebo jak si lidé obvykle myslí. Policie se na tuto lokalitu zaměřila víc a kriminalita tu v posledních letech výrazně klesá,“ říká Monika Vlková, projektová manažerka Sdružení Nového města pražského. To potvrzují i policejní statistiky. Počet zjištěných trestných činů v této oblasti poklesl v posledních pěti letech téměř o 35 %.

 

Zjištěné trestné činy na Václavském náměstí a v nejbližším okolí (průměrný počet měsíčně)
Rok Obvod Bartolomějská Obvod

Krakovská

Obvod Benediktská CELKEM
2013 315 297 261 873
2014 254 238 217 709
2015 267 257 245 769
2016 257 220 224 701
1Q 2017 204 181 186 571

Zdroj: Policie ČR, mapakriminality.cz

 

Také koncentrace většího množství lidí, především turistů či cizinců, je důvodem, který negativně ovlivňuje volbu místa, kde si dát rande (22 %). To se odrazilo na oblíbenosti míst na tradičních turistických trasách jako je Staroměstské náměstí nebo Můstek.

 

Nezanedbatelnou roli hraje také dostupnost autem a možnost parkování (21,1 %). Osobní auta jsou vedle MHD klíčovým dopravním prostředkem Pražanů. Tento faktor tak hraje do karet lokalitám, kde jsou k dispozici podzemní garáže (Palladium, Anděl, Flora) nebo kde nejsou zavedené modré zóny (například Podolí).

 

Nejčastější důvody pro (rande na Václaváku)
Výborná dostupnost MHD nebo vlakem 36,4 %
Mnoho dostupných služeb na dosah 17,1 %
Velké množství obchodů 16,9 %
Tradiční místo pro setkávání 14,2 %
Blízko k domovu či práci respondenta 11,2 %

 

Nejčastější důvody proti (rande na Václaváku)
Pouliční kriminalita 26,9 %
Velké davy lidí (zejména turistů či cizinců) 22 %
Obtížná dostupnost autem, nemožnost zaparkovat 21,1 % (čím vyšší příjmy, tím důležitější faktor)
Vyšší ceny služeb 14,4 % (téma pro mladší respondenty)
Daleko k domovu či práci respondenta 11,8 %

Petřín je out

Na základě získaných dat lze konstatovat, že Praha podstatně víc žije na pravém břehu Vltavy, 78 % Pražanů plánuje své schůzky častěji v této části města.

 

Výpravy milenců na Petřín zůstávají spíše jen legendou. Na tuto lokalitu si vzpomnělo méně než 0,5 % respondentů, a to zejména v souvislosti s oslavami 1. máje.

O provedeném průzkumu

Provedený průzkum se týká schůzek a setkání v širším smyslu, nikoliv pouze schůzek mezi partnery či milenci. Průzkum byl proveden metodou CAWI (online průzkum). Do průzkumu byli zapojeni lidé, kteří mají v Praze trvalý pobyt nebo zde dlouhodobě žijí, pracují či studují.

Historie

ZavřítPředchozíNásledující