BETLÉMSKÉ SVĚTLO PRO VŠECHNY, KDO ŽIJÍ V CENTRU PRAHY

BETLÉMSKÉ SVĚTLO PRO VŠECHNY, KDO ŽIJÍ V CENTRU PRAHY

Betlémské světlo pro všechny, kdo žijí v centru Prahy

Pustili jsme se v předvánoční čas do hledání lidí, kteří stále ještě mají domov v centru Prahy (na Václavském náměstí nebo do pěti minut chůze od něj) nebo tu alespoň pracují či podnikají a kterým není jedno, jak se tu žije a jak to tu vypadá.

Myslíme si, že je velmi důležité, aby centrum Prahy mělo své stálé obyvatele. Když se všichni odstěhují a pronajmou své domy a byty turistům, zůstane ze Starého Města už jen skanzen. Proto se snažíme tyto lidi najít a propojit je mezi sebou, aby věděli, že tu nejsou sami a že je spousta dalších lidí, kteří jsou na jejich straně a řeší podobné problémy jako oni.

 

OHLÉDNUTÍ ZA PRVNÍM ROČNÍKEM

110

Nejméně do tolika rodin či domácností (a taky kanceláří, obchodů, restaurací či hotelů) jsme během posledního adventního týdne roznesli Betlémské světlo.

Úsměvů, které jsme sklidili od lidí v domech i na ulicích? Nepočítaně.

Proč jsme to dělali?

Pustili jsme se do hledání (dalších) lidí, kteří trvale žijí (nebo pracují) na Václavském náměstí a v jeho okolí. Naším cílem bylo podpořit zdejší sousedské vztahy, a propojit všechny, kterým není jedno, jak to tu vypadá a jak se tu žije.

Povedlo se to?

Záleží na úhlu pohledu. Pustit se do hledání dalších lidí v sousedství a využít k tomu Betlémské světlo byl spontánní nápad. Stačilo pár nadšených dobrovolníků a trochu peněz na nákup krásných luceren.

110 lidí je možná kapka v moři, malá na to, abychom mohli světlo předávat od domu k domu, ale vzhledem k vynaloženým nákladům je to dobrý začátek.

V ulicích plných shonu, kde si lidé obvykle nevšímají jeden druhého a jen si hlídají tašku před zloději, se najednou mnozí zastavili, pohlédli si do tváře, překonali ostych a dali se do řeči. To je možná vůbec největší úspěch.

Budeme v tom pokračovat?

Zřejmě ano.

Nápad s Betlémským světlem se líbil většině lidí, kteří se o něm dozvěděli, řada lidí se přidala spontánně, reakce byly veskrze pozitivní.

Také naši světlonoši si odnesli spoustu hezkých vzpomínek – pro většinu to nebyla povinnost navíc, naopak je to nabilo novou energií.

Nápad zaujal i některé novináře. Hospodářské noviny o roznášce světla informovaly na své titulní straně, lokální noviny projevily zájem o příběhy jednotlivých lidí, na které jsme díky tomuto projektu narazili. Česká televize natočila o akci příspěvek do pořadu Z metropole.

Dalších pět tisíc celou akci sledovalo přes Facebook, stovky se o ní dozvěděly sdílením mezi přáteli přes e-mail.

Řada lidí se už zajímala, jak to bude příští rok.

Ještě tu žijí.

Roznáška Betlémského světla nám ukázala jednu věc. V centru Prahy jsou i celé ulice, kde už zřejmě nezbyli žádní stálí obyvatelé. Jen kanceláře, obchody, prostory využívané pro „šedou ekonomiku“. Spousta místa pro krátkodobé pronájmy, jak avizují třeba anonymní popisky na zvoncích či poštovních schránkách (byt č.1, byt č.2…). Spousta domů zcela prázdných, nevyužívaných, čekajících na demolici nebo v lepším případě rekonstrukci.

Pozitivní ale je, že tu zůstávají malé komunity, kde stále ještě žijí lidé. Znají se alespoň od vidění, vzájemně se zdraví na schodech či pavlačích. Děti nechávají hrát na dvorku a nebojí se nechat tu kola či kočárky. Do společných prostor dávají květináče a chodí je zalévat, aby to tu měli pěkné. Mnozí jsou starousedlíci už po generace a centrum Prahy jako místo pro život by nevyměnili za nic. Ale mnozí kolísají, protože bydlení v uličkách Starého a Nového Města už není tak idylické, jak možná dříve bývalo.

A JAK TO VLASTNĚ ZAČALO?

Začalo to výzvou – pokud stále ještě máte stálý domov či práci v centru, třeba Vám naše snažení přijde vhod a zapojíte se do následující aktivity, kterou jsme připravili:

1/ V neděli 17. prosince ráno přivezou skauti do Prahy Betlémské světlo. Jde o novodobou adventní tradici, tisíce lidí si toto světlo nosí na svátky domů. Několik členů našeho sdružení, kteří v centru žijí, si jej od nich převezme a odnesou jej během neděle a pondělí 18. prosince svým přátelům, sousedům či kolegům, kteří o něj projeví zájem a kteří také bydlí či pracují v blízkém okolí. Ten, kdo od nich světlo obdrží, jej donese zase k dalšímu člověku ve svém nejbližším okolí. Lidé z centra Prahy tímto způsobem vytvoří „živé řetězy“, seznámí se s někým novým ze svého okolí a ušetří čas spojený se sháněním Betlémského světla.

2/ Pokud se chcete taky zapojit, stačí se až do nedělního rána ozvat na e-mail betlemskesvetlo@sdruzeni-nmp.cz. K účasti je potřeba sdělit přesnou adresu, kam chcete Betlémské světlo donést, a kontaktní údaje (jméno, telefon, e-mail).

3/ Můžete si vybrat, jestli chcete světlo donést v neděli odpoledne (vhodné pro lidi, kteří v centru opravdu bydlí) nebo raději až v průběhu pondělí (vhodné pro ty, kteří tu pracují).

4/ Podle sesbíraných údajů sestavíme pořadí, kdo komu světlo donese, a to tak, aby nikdo nemusel chodit nikam daleko a předání světla bylo co nejrychlejší. Žádnému z účastníků by účast neměla zabrat více než deset minut času. K dispozici budete mít kontakty na člověka, který je v řetězu před Vámi i za Vámi a kontakt na člena našeho sdružení, který stál na začátku Vašeho řetězu a který Vám pomůže, kdyby se světlo cestou k Vám někam zatoulalo. A samozřejmě, hlavně si nezapomeňte nachystat na neděli/pondělí nějakou svíčku nebo lucernu:)

Více informací o celé akci najdete také zde:

https://cs-cz.facebook.com/VaclavskeNamestiSNMP/

Pokud je mezi Vašimi přáteli a známými někdo další, kdo žije na Novém či Starém Městě a mohl by mít o Betlémské světlo a seznámení se svými sousedy zájem, prosím pošlete jim odkaz na tuto stránku.

Jestliže Vás celý záměr propojit rezidenty z centra Prahy zaujal, ale nemáte čas se zapojit do aktivit s Betlémským světlem, prosím ozvěte se nám i tak (buď na uvedený e-mail a nebo projektové manažerce Sdružení Nového Města pražského, Monice Vlkové). Začátkem nového roku se pravděpodobně pokusíme udělat setkání všech, kdo se do této aktivity zapojili nebo jinak projevili zájem.

Kdo by si rád přišel pro plamínek Betlémského světla na vánoční trhy v horní části Václaváku sám a na adventní čas si rád připil výborným svařákem, může tak učinit od neděle 17. prosince od 15,00 až do 24. prosince, denně od 10,00 do 22,00, viz níže plakátek.

Historie

ZavřítPředchozíNásledující