Amatérští fotografové opět zachytili v rámci tradiční fotosoutěže Dvě tváře Prahy krásy i poetiku, všední i nevšední okamžiky v centru města

Amatérští fotografové opět zachytili v rámci tradiční fotosoutěže Dvě tváře Prahy krásy i poetiku, všední i nevšední okamžiky v centru města

Nadšenci s hbitými prsty na spouštích fotoaparátů za sebou mají již dvanáctý ročník oblíbeného klání, ze kterého i letos odborná porota vybrala výherce v celkem pěti kategoriích. Vítězné fotografie budou odhaleny během slavnostní vernisáže na Václavském náměstí 12.4. v 17:00. Snímky budou návštěvníkům expozice k dispozici ve středovém pruhu horní poloviny Václaváku před podnikem Café Tramvaj od 11. dubna do 9. května. 

Dospělí, mládež i děti měli v období od 15. července 2021 do 15. března 2022 možnost přihlásit několika způsoby své fotografie z Václavského náměstí a ulice Na Příkopě a zabojovat o ceny od partnerů soutěže, kterými jsou Cewe Fotolab, Van Graaf, Primark, Hamleys a Studio DVA divadlo. „I tento rok se nám sešlo mnoho povedených fotografií ze všech vypsaných kategorií, z čehož máme samozřejmě velikou radost,“ říká k letošnímu ročníku fotosoutěže Dvě tváře Prahy Monika Vlková, projektová manažerka Sdružení Nového Města pražského, které akci pořádá. „Kromě úctyhodného počtu fotek jsme nadšeni i faktem, že okolí Václavského náměstí a centrum města opět žije. Po dlouhých měsících života v městě duchů je na čase si opět připomenout, jakými krásami naše metropole disponuje,“dodává Vlková.

Odborná porota měla před sebou vzhledem ke kvalitě přihlášených fotografií vskutku těžký úkol. „Vybrat ty nejlepší snímky bylo letos obzvlášť náročné,“ popisuje složitou roli porotkyně Michaela Antůšková, členka Asociace profesionálních fotografů, sama zkušená fotografka a vedoucí dětského fotokroužku. „Zvyšující se úroveň fotek je patrná i tento rok a ocenění by si zasloužily téměř všechny. Ráda bych vyzdvihla počiny těch nejmladších účastníků, kteří do soutěže vnášejí odlišný pohled na věci, kterým my dospělí téměř nevěnujeme pozornost,“ oceňuje mladé soutěžící Antůšková a zároveň zve všechny Pražany na výstavu, na které budou jako obvykle vystaveny kromě vítězných fotografií také fotky z výběru toho nejlepšího z fotosoutěže. 

Samotné fotografické klání, které vzniká za tradiční podpory Městské části Praha 1, má kromě ocenění povedených snímků mimo jiné poukázat na krásy a nedostatky centra metropole. Tento cíl se podle organizátorů podařilo splnit i letos. „Cílem je jako každý rok vyvolat pomocí fotografie širší diskusi o aktuální podobě Václavského náměstí a jeho okolí. Fotka má, jako většina uměleckých děl, krásnou vlastnost v tom, že pro každého představuje něco jiného a každý si při pohledu na ni vybaví jinou vzpomínku či pocit. Často se pak skrze fotografie dozvíme i více než z běžné konverzace,“ doplňuje k jedné z myšlenek fotosoutěže Monika Vlková. Přihlášené fotografie podle ní splňují výše zmíněnou vizi beze zbytku a některé z nich jsou k nerozeznání od počinů profesionálních umělců. Společně s probíhajícími Václavskými Velikonocemi tak mají Pražané o důvod víc vyrazit do centra města, a kromě příjemného kulturního zážitku mohou navíc na tradičních velikonočních trzích přispět nákupem řemeslných výrobků neziskovým organizacím.

Fotografická soutěž Dvě tváře Prahy probíhala od 15. července 2021 do 15. března 2022 za podpory Městské části Praha 1. Více informací a aktuální program je k dispozici na Facebookové a Instagramové stránce „Václavské náměstí“.

Historie

ZavřítPředchozíNásledující